Sponsorlu BağlantılarVenüs’ün Yaklaşan Konumu ve Venüs Evreleri

Bugünlerde, güneş battıktan hemen sonra güney-batı yönünde ufuktan yaklaşık 10-15 derece yükselikte pırıl pırıl parlayan bir gök cismi mutlaka dikkatinizi çekmiştir! İlk görüşte, en yakındaki hava alanına iniş yapan bir uçak sanabilirsiniz onu, fakat ışığının hiç “göz kırpmaması” ve havanın kararmasıyla bir buçuk saat daha gökyüzünde olması bu seçeneği geçersiz kılıyor. Bu gök cismi, “Çoban Yıldızı”,”Seher Yıldızı” gibi isimlerle de anılan aslında yıldızlarla bir ilgisi olmayan Venüs gezegenidir. 1 Kasım‘da Dünya’ya göre en yüksek doğu uzanımına sahip olacak gezegen gün geçtikçe daha da parlaklaşıyor.

Venüs’ün en yüksek doğu uzanımını gösteren grafik. Doğu uzanımı, Güneş-gezegen ve Dünya’yı birleştiren açı olarak tanımlanıyor ve bu açın Dünya’dan çizilen doğrunun gezegenin(Venüs’ün) yörüngesine teğet olduğu konumda maksimum değerini alıyor.

 

Venüs gezegeni bir iç gezegen olduğundan, Güneş’in etrafındaki yörüngesinde hareket ederken Dünya’dan bakan biz gözlemcilere tıpkı Ay’da olduğu gibi çeşitli evreler gösterir. Örneğin teleskoptan baktığınızda, bugün Venüs’ün yaklaşık %52’si aydınlık olacak şekilde “yarım-Venüs” evresinde görülecektir; 1 Kasım’da en yüksek doğu uzanımında olduğunda ise tam olarak yarısı karanlık, yarısı da aydınlık olacaktır.

 

2002 yılı boyunca çekilen yukarıdaki görüntülerde açık bir şekilde görülen Venüs’ün evreleri

 

Venüs’ün evreler göstermesi, astronomi tarihinin en önemli devrimlerinden Güneş Sistemi Merkezli model için önemli bir kanıt oluşturuyor. Eski, Dünya Merkezli modelde Venüs, Dünya ve Güneş arasında, Dünya’yı merkez alarak dönüyordu. Bu durumda Venüs’ün evrelerin tümünü göstermesinin imkanı yoktu (aşağıdaki grafikte olduğu gibi sadece küçük bir kısmı aydınlanmış bir şekilde, hep aynı görünecekti) . Teleskop ile detaylı gözlem yapmak mümkün olmadığından, bu kanıt Galileo‘nun ilk teleskop gözlemine kadar ortaya atılamamıştır. Kısacası, Venüs’ün evreleri, Dünya’nın Güneş’in etrafında döndüğünün en sağlam kanıtlarından birisidir.

 

Solda “Dünya Merkezli Model”, Sağda ise “Güneş Merkezli” model (Kaynak: Astronomy: The Solar System and Beyond M. Seeds D.Backman 2010)

 

Venüs’ün Kasım ayının başındaki bu yakın konumu nedeniyle, gezegenin evrelerini açıklamak için bir ışık kaynağı(Güneş) ve polyster bir top(Venüs) kullanarak bir etkinlik gerçekleştirilebilir. Öncesinde, Galileo’nun ilk gözlemleri ve 1609’da yayınladığı çığır açıcı sonuçları (Ay’ın Evreleri, Venüs’ün evreleri, Jupiter’in Uyduları ve Güneş Lekeleri) tartışılıp, Dünya Merkezli Güneş Sistemi ve Güneş Merkezli Güneş Sistemi modelleri karşılaştırılabilir; Venüs evreleri kullanılarak doğru model üzerinde tartışılabilir. Konuyla ilgili NASA Night Sky Network‘un bir aktivite planını(İngilizce) kullanabilirsiniz. Dokümana erişmek için tıklayınız

(Açılan sayfada ‘Download Venus Phases Activity’ye tıklayarak indirebilirsiniz)

Venüs’n evrelerini interaktif olarak “Celestia” programı ile de gösterebilirsiniz. Celestia,astronomi simulasyonları yapabilmenizi sağlayan ücretsiz bir program(İndirmek için tıklayınız). Celestia programının tanıtımı ve arayüzünün kullanımına dair harika bir Türkçe kaynak’ı Galileo Öğretmen Ağı sitesi ‘Kaynaklar’  kısmında bulabilirsiniz. Venüs Evreleri ile ilgili Celestia’da yapılmış bir görüntüyü de şu bağlantıdan izleyebilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=afj84NbcVAE

 


Yorum Yapın

Mesajınız

Anti-Spam Quiz:

Sponsorlu Bağlantılar