Sponsorlu BağlantılarNoktasal Yükün Elektriksel Alanı Konu Anlatımı

Genellikle bir iyon veya atomik ölçekteki bazı öteki yüklü parçacıkların oluşturduğu elektrik alanı ile ilgileniriz. Bunları nokta yüklermiş gibi ele alırız. Normal koşullarda, yüklü bir küre bile biraz önce bahşettiğimiz nokta yük gibi davranır. Bu nedenle, bir nokta yükün alanım anlamak önemlidir.

         

Şek.16.15 deki P noktasında oluşan elektrik alanı bulmak isteyelim. Şek.16.14b de görüldüğü gibi, q yükü nedeniyle oluşan elektrik alanının ışınsal olarak dışarıya doğru yöneleceğini biliyoruz. Dolayısıyla P deki E nin yönü şekilde gösterildiği gibi olacaktır. P noktasına bir q deneme yükünün konulduğunu düşünürsek, Coulomb yasasına göre verilen yüke etkiyen kuvvet            ile verilir. Bu ifadeyi qd ye bölersek, F / qd elektrik alanın şiddetini verir:   olur.  Buradan da bir nokta yük için  yazılır. q pozitif ise, elektrik alanın yönü ışınsal olarak dışarıya doğru, q negatif ise içeriye doğrudur.

 

          Kuvvetin yönü, qE nin yönü ile aynıdır. Bir pozitif yük durumunda F, E nin yönündedir. Negatif yük durumunda ise F nin yönü,  -E  veya E nin zıt yönüdür (Bueche,Jerde;2000:485).


3 Yorum

HasanNisan 15th, 2012 03:29

Bu konuları çok seviyorum nedense.

örnek soru gerekMayıs 5th, 2012 19:25

Örnek niye soru yok?

Mehmet YılmazŞubat 5th, 2013 01:37

konu anlatımı güzel olmuş
örnek soru ilede canlandırılabilirmişti tabi

Yorum Yapın

Mesajınız

Anti-Spam Quiz:

Sponsorlu Bağlantılar