Sponsorlu BağlantılarHaftanın Eğitim Materyali – Gökyüzü Gözlemciliği El Kitabı

Astronomiyi öğrencilere ve ilgilenen herkese sevdirmenin en güzel yolu onları birer “amatör astronom” yapmak olsa gerek. Amatör astronomlar, kendi imkanlarıyla kimi zaman çıplak gözle, kimi zaman dürbünle, bazen de evinin arkasına kurduğu küçük teleskobu ile gökyüzünü izlerler, gözlediklerini not ederler veya fotoğrafını çekip birbirleriyle paylaşırlar. Hatta yaptıkları gözlemleri profesyonel astronomlarla paylaşıp bilime gerçek katkı bile sağlayabilirler..

  Bu yönde atılacak ilk adımlardan biri Tübitak’ın yayınladığı, internetten ücretsiz indirebileceğiniz “Gökyüzü Gözlemciliği” kitapçığını baştan sonra okumak! Kitapçıkta, bir astronomi meraklısının, amatör astronomi konusunda giriş aşamasında bilmesi gereken her konuya değinen birçok makale bulunuyor. Gökyüzünde gördüklerimizden, astronomi haritaları ve atlaslarına, değişen yıldızlardan amatör astronomide kullanılan dürbün ve teleskoplara kadar farklı farklı konularda oldukça bilgilendirici yazılar hepsi… Gökyüzü Gözlemciliğine başlangıç için birebir.

 

Gökyüzü Gözlem kitapçığını indirmek için gökyüzü izleme kılavuzunu indirmek için tıklayınız.

 

Amatör astronomi konusunda bir referans kaynak olarak da Akılçelen Yayınlarından çıkan“Yıldızların Altında Bir Yıl” kitabı gösterilebilir. Bu kitap, çocukluğunda amatör bir gökbilimci olan yazarın(C. L. Calia), yetişkinliğinde gökyüzü tutkusuna geri dönüp, kendi gözlemevini inşa etmesi sürecini de kapsayan bir yıllık astronomi macerasını konu ediniyor. Yazarın kendi deneyiminin yanında, her ayın gökyüzüne dair averdiği detaylı bilgiler ve anlattığı hikayeler çok güzel bir bütünlük oluşturuyor. Gökyüzüne meraklı ve bu merakını “hobi” düzeyine taşımak isteyenler için harika bir kaynak kitap!


2 Yorum

AhmetKasım 18th, 2013 00:33

Kitap indirilemiyor hocam.

adminKasım 18th, 2013 19:25

link yenilenmiştir.. indiremezseniz sorunu yazarsınız buradan..

Yorum Yapın

Mesajınız

Anti-Spam Quiz:

Sponsorlu Bağlantılar