Sponsorlu BağlantılarElektrik Alan ile İlgili Gauss Yasası

Uygun çizilmiş elektrik alan haritalarını (çizgilerini) inceleyerek problemin özü hakkında iyi bir bakış kazanabiliriz. Aşağıdaki açıklamaları unutmayınız:

1.      Elektrik alan çizgileri, bir pozitif yükten çıkar ve bir negatif yükte sonlanır.

2.      Elektrik alanın en şiddetli olduğu yerler, alan çizgilerinin yoğun olduğu yerlerdir.

3.      Bir alan içindeki pozitif yüke etkiyen kuvvet, o noktadaki alan yönü boyunca yönelir. Bir negatif yüke etkiyen kuvvet ise, alanla zıt yönelir.

  Birçok durumda yük dağılımı küresel, çizgisel veya düzlemsel basit geometriye sahip olabilir. Böyle durumlarda alanın hesabını basitleştiren Gauss Yasası kullanılır. Bu yasayı anlamak için, elektrik a bölgesinde kapalı bir hayali yüzey alırız: Bu yüzey, gerçek cismin maddesel yüzeyi olmak zorunda değildir ve adına gauss yüzeyi denir.

  Elektrik alanın şiddeti, alan çizgilerinin yoğunluğu ile temsil edildiğine göre; akıyı ΔA yüzeyinden geçen alan çizgilerinin sayısı olarak düşünebiliriz.

  Gauss yasası:

Kapalı bir yüzeyden geçen elektrik akı katkılarının toplamı, yüzey de kalan toplam yük miktarı ile orantılıdır. (Bueche,Jerde;2000:487).

veya

Gauss kanununa göre, herhangi bir kapalı geçen net elektrik akısı, yüzey içindeki yükün e0 a bölümüne eşittir (Serway;1996:662).


3 Yorum

HasanNisan 15th, 2012 03:29

Gauss yasasını bir türlü ezberleyemedim gitti.

gülayNisan 16th, 2012 18:24

fizik ezber degildir

Mehmet YılmazŞubat 5th, 2013 01:36

fiziği ezberleyen yaşamasın
konuda süper bişey teşekkürler

Yorum Yapın

Mesajınız

Anti-Spam Quiz:

Sponsorlu Bağlantılar