Küresel Aynalar , Çukur Aynalar ve Tümsek Aynalar Konu Anlatımı Video 12. Sınıf

12. sınıf fizik müfredatı içinde yer alan dalgalar ünitesinde anlatılması gereken küresel aynalar ile ilgili hazırlanmış çok güzel bir konu anlatımı videosu.. Çukur ayn , tümsek ayna ile ilgili yeterli bilgiye ulaşabilirsiniz. iyi seyirler.. (daha&helliip;)

Hologram Nedir? Kullanım Alanları – Fizik Proje Ödevi

Hologram kelimesi Yunanca sözcüklerin bileşiminden oluşur. “Holos” (Tam Görüntü) ve “Gram” (Yazılı) anlamındadır. Hologram lazer ışın dalgalarının pozitif karışımı ile oluşan üç boyutlu kayıttır. Holografinin teknik terimi “Dalga Sınırının Yeniden Yapılanması”dır.

Ödevin tamamını indirmek için tıklayınız. DEVAMINI OKU

Dalgalarda Kırınım Animasyonu 12. Sınıf Dalgalar

DEVAMINI OKU

X-ışınları (X-ray) bulunuşunun 115.yılı

X-ışınları (X-ray) bulunuşunun 115.yılında Google büyük süpriz yaptı. Ana sayfadaki logosunu X ışınlarının keşfine ayıran Google’a teşekkürler.


Şimdi kısaca nedir bu X-ışını, nerelerde kullanılır açıklayalım. X-ışınları ya da Röntgen ışınları olarakta bilinmektedir. 1895′de Wilhelm Röntgen tarafından tesadüfen bulunan X-ışını özellikle tıpta tanısal amaçlarla kullanılmaktadırlar.
X-ışınları 0.125 ile 125 keV enerji aralığında DEVAMINI OKU

12. Sınıf Fizik Dersi Konu İçerikleri

12. Sınıf Fizik Dersi Konu İçerikleri
1. Madde ve Özelikleri
• Isıl denge
• Isı yayılımı
• Isı alışverişi
• Basıncın hâl değişimine etkisi
2. Kuvvet ve Hareket
• Çizgisel sürat
• Açısal sürat
• Merkezcil ivme
• Basit harmonik hareket
• Geri çağırıcı kuvvet
3. Elektrik ve Elektronik
• Değişken akım
• Doğru akım
• Sığa
• Transformatör
• Elektriksel geçirgenlik
• Dielektrik
• Elektromanyetik indükleme
12. Sınıf Fizik Dersi Öğretim Programı
4. Dalgalar
• Işığın düzgün ve dağınık
yansıması
• Düz ayna
• Yansıma yasaları
• Görüş alanı
DEVAMINI OKU

12. Sınıf Fizik Dersi Öğretim Programı Ünite Organizasyonu

FİZİK DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI
ÜNİTE ORGANİZASYONU

1. ÜNİTE: Madde ve Özelikleri
2. ÜNİTE: Kuvvet ve Hareket
3. ÜNİTE: Elektrik ve Elektronik
4. ÜNİTE: Dalgalar
5. ÜNİTE: Modern Fizik
6. ÜNİTE: Atomlardan Kuarklara
7. ÜNİTE: Fiziğin Doğası DEVAMINI OKU

Güneş’te büyük patlama!

31 Temmuz – 1 Ağustos tarihlerinde Güneş’te art arda çok büyük patlamalar gözlemlendi. Bu dalgalar Dünya’ya ulaşarak şok dalgaları yaratabilir.


Güneş yüzeyinde 31 Temmuz – 1 Ağustos tarihlerinde çok sayıda patlama gözlemlendi. Dünyanın heryerinden gökbilimciler bu küçük patlamaların yanı sıra dev bir patlamaya da şahit oldu.

İngiliz Daily Telegraph gazetesine göre Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi DEVAMINI OKU

Radyofrekans Dalgalari

ÇALIŞMA PRENSİPLERİ

Her iki antenin de çalışma prensipleri aynıdır. Yüksek frekansta gelen elektrik enerjisi antenin ortasından beslenmektedir. Açık olan anten uçlarında gerilimler maksimum fakat birbirlerine zıt yöndedirler. Her alternansta kutuplar değişir. Yön değiştiren zıt elektrik kutupları arasında değişen bir elektrik alanı oluşur. Enerjinin beslendiği giriş uçlarında akım en büyük durumdadır. Açık olan hat ucuna doğru antenden geçen akım yavaş yavaş azalır ve hattın sonunda akım sıfır değerindedir. Böylece akımın değişkenliği her durumda iletken üzerinde manyetik çizgiler oluşturacaktır. Çok yüksek frekans değerleri için magnetik alan yaratmanın zaruri bir şart olduğu düşünülürse t.v. yayınlarının DEVAMINI OKU

HAVA AKIMI

Hava akımı algılama plakasının hareketi plancırın hareketi ile orantılı olduğundan doğru hava-yakıt oranı hep korunmuş olur.

Venturi düz bir koni şeklinde değildir. Duvarları rolanti ve tam gaz çalışmalarda, yarım gazdakine göre daha diktir. Venturinin bu şekli, değişik çalışma koşullarına göre karışım oranının otomatik olarak düzenlenmesini sağlar.

Kontrol Basıncı Regülatörü:
Buna ısınma süresi regülatörü de denir. Yakıt ayar plancırının ölçme silindiri içindeki yerine, yalnız hava akımı algılama plakasının kolu değil, aynı zamanda kontrol basıncı regülatörünün ayarladığı basınçta etki eder. Kontrol basıncı regülatörü, plancırın üst tarafına etki eden DEVAMINI OKU

Durağan Durum Kozmolojisi ve Dalgalanmalar

Hubble’ın evrenin genişlediği yolundaki keşfinin yaşamsal bir sonucu olmuştur:eğer genişleme hızında bir azalma ya da artma yoksa ,R/v ya da 1/Ho kadar zaman önce evreni oluşturan tüm maddenin bir arada bulunması gerekirdi.Ho,hubble sabitidir ve Hubble’ın orijinal çalışmasındaki değer Ho = 500 km bölü saniye bölü megaparsektir.Bu,Hubble’ın uzaklık ölçeğiyle 1/Ho = 2 milyar yılın galaksinin yaşı için bir üst sınır olarak yorumlanması gerektiği anlamına gelir.

Bu yaş,güneş sisteminin en eski kayalarının radyoaktif tarihleme tekniği ile ölçülen yaşı ile karşılaştırılabilir.Bu teknikte,uzun ömürlü radyoaktif izotopların bozunma sonucunda hangi miktarlarda kaldığı DEVAMINI OKU

BU DALGALAR GERÇEKTEN DURUYOR MU ACABA?

Dalgaların girişiminden elde edilen acayip durumlardan biride kararlı dalgalardır. Bir engele giden ve engelden yansıyan dalgaların girişim yapması ile elde edilirler. Sanki parçacıklar oldukları yerde titreşim yapıyor gibi gözüktüklerinden bunlara duran dalgalar da denilir. Gerçekte durmuyorlar tabii. Sadece duruyor gözüküyorlar.

KARARLI DALGALAR DEVAMINI OKU

Durağan Dalgalar

DEVAMINI OKU

Hareketli Kaynaktan Oluşan Dalgalar

DEVAMINI OKU