Sponsorlu BağlantılarARALIK AYINDA GÖKYÜZÜNDE GÖREBİLECEĞİNİZ OLAYLAR

Aralık ayı boyunca gökyüzünde görebileceğiniz gökyüzü olaylarından bazılarını liste halinde aşağıda bulabilirsiniz.

  • Aralık ayında, Jupiter gezegeni gece boyunca gözlemek için en uygun konumunda olacak. Saat 20:30’dan sonra doğu ufkundan yükselen gezegen, etrafındaki cisimlere göre yüksek parlaklığı ile kolayca fark edilebilir.
  • 5 Aralık 2013 Venüs ve Ay yakınlaşması: Venüs gezegenin hilal evresindeki Ay ile çok yakın konumları5 Aralık’ta Güneş battıktan yaklaşık 45 dakika sonra batı-güneybatı yönünde gözlenebilecek.
  • 13-14 Aralık 2013 İkizler Göktaşı Yağmuru: Genellikle kuyruklu yıldız kaynaklı diğer göktaşı yağmurlarından farklı olarak Dünya’nın Asteroid 3200 Phaethon’un kalıntılarının içinden geçmesiyle gerçekleşen İkizler göktaşı yağmuru 13 Aralık gecesi, gece yarısından sonra gözlenebilecek. Karanlık bir gökyüzünde saatte ortalama 120 göktaşı sayılabilen göktaşı yağmurunun, bu sene tam o tarihte Ay’ın parlak bir şekilde gökyüzünde olması sebebiyle çok parlak göktaşları dışında pek etkili olmayacağı düşünülüyor.
  • 21 Aralık 2013 Kış Gün dönümü: Güneş’in kuzey yarım kürede öğle vakti ufuktan yüksekliğinin en düşük olacağı 21 Aralık, kuzey yarım küre için kış mevsinin, Güney yarım küre için de yaz mevsinin başlangıcını temsil ediyor.

Yorum Yapın

Mesajınız

Anti-Spam Quiz:

Sponsorlu Bağlantılar