Sponsorlu Bağlantılar2013 KASIM AYINDA GÖKYÜZÜNDE GÖREBİLECEĞİNİZ OLAYLAR

  • 3 Kasım 2013 Pazar Hibrit Güneş Tutulması: Atlantik Okyanusu üzerinden başlayıp Afrika kıtası üzerinden geçecek tutulma hattı boyunca hem Halkalı Tutulma’nın hem de Tam Tutulmanın izlenebileceği bu nadir Güneş Tutulması’nda Türkiye’den Güneş’in yanlızca %7’si örtünmüş olarak gözlenecek. Tutulma detaylarına ve tutulmayı internet üzerinden canlı izlemek için gerekli bilgilere bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
  • 17-18 Kasım 2013 Aslan Göktaşı Yağmuru (Leonid’ler): 17 Kasım’ı 18’ine bağlayan gece Dünya, Tempel-Tuttle kuyruklu yıldızının kalıntıları arasından geçerken gökyüzünde Aslan takımyıldızı yönünde gerçekleşecek göktaşı yağmuru en yüksek seviyesine çıkacak.  Karanlık bir yerde saate 20-25 meteor gözlenebilirken bu yıl dolunay sebebiyle bu sayı epey düşük olacak. Gece boyunca gözlem yaparken sıkı giyinmeyi ve yanınıza sıcak içecekler almayı unutmayın!
  • 28 Kasım’da Kuyruklu yıldız ISON Güneş’e en yakın konumdan geçecek. Uzun zamandır merakla beklenen ve Kasım ayı ortalarında çıplak gözle dahi görüleceği düşünülen ISON, Güneş ile bu yakın geçişten zarar görmeden çıkarsa gece gökyüzüne geçerek Aralık ve Ocak ayları boyunca gökyüzünde görsel bir şölen sunacak. ISON, Kasım ayında, Güneş doğmadan birkaç saat önce batı-kuzeybatı yönünde Başak takımyıldızında dürbün veya küçük bir teleskopla ya da beklenildiği gibi parlak olursa çıplak gözle gözlenebilecek!

 

 

 

Her yıl Alp AKOĞLU’nun değerli katkılarıyla TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi ve TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin işbirliğinde hazırlanan Gök Olayları yıllıklarına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

2013 Gök Olayları Yıllığı (PDF, 6.5 MB)2013 Gök Olayları Posteri (PDF, 0.3 MB)

Yorum Yapın

Mesajınız

Anti-Spam Quiz:

Sponsorlu Bağlantılar